Det var länge sedan jag skrev något på bloggen. Det beror inte på brist på ämnen, utan snarare brist på ork. Livet flyter på och ibland är det enklare och ibland tyngre – ni vet hur det är. Något som både tar och fyller på med energi är ishockeyn. Att se våra spelare glädjas, kämpa och svettas är härligt. Att få uppbackning och support från alla aktiva i Sala Hockeyförening är överväldigande. Våra spelare är föreningens hjältar!

Nu ska vi börja samla in pengar på olika sätt till laget. Vi hoppas kunna bege oss på turneringen i Ottawa 2015 och det kostar en slant! Men vi behöver också pengar till mer vardagsnära saker. Troligen får vi tröjor till efter jul sponsrat av ett lokalt företag (jag berättar vilket när allt är klart), vi skulle behöva lite mer utrustning, möjlighet att utbilda tränare och hjälp att nå ut till nya spelare och andra föreningar som vill starta lag.

<!– WriteFlash('’); //–>

Ett sätt att söka pengar är via Hockeyfonden. Ju fler “LIKES” desto mer pengar i fonden så du kan hjälpa till!